Către: Primăria Sector 4
Hai să anulăm taxa pentru dezvoltare urbană - taxa lui Băluță
Către: Primăria Sector 4 București
Cu adresa în: Bd George Coșbuc, nr. 6-16, Sector 4
Primarului de sector, dl. BĂLUȚĂ Daniel,
Cu adresa în: Bd George Coșbuc, nr. 6-16, Sector 4
Primarului de sector, dl. BĂLUȚĂ Daniel,
PETIȚIE PUBLICĂ
OBIECT: Eliminarea taxei speciale pentru dezvoltare urbană adoptată prin H.C.L.S4 nr. 272/2024
Subsemnatul Vodă Sorin, împreună cu semnatarii acestei petiții (conform datelor din tabelul anexat), suntem locuitori ai Sectorului 4 și ne exprimăm opoziția fermă față de menținerea, în anul 2026, a taxei speciale pentru dezvoltare urbană, adoptată de Consiliul Local al Primăriei Sector 4 prin hotărârea nr. 272/2024.
Considerăm că această măsură este nelegală, discriminatorie, disproporționată și profund antisocială, deoarece:
De ce este important?
1. NELEGALĂ: Aceasta se aplică obligatoriu tuturor persoanelor fizice și juridice care au în proprietate autovehicule înregistrate în evidențele fiscale a Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale Sector 4, pentru un serviciu pe care cetățenii din Sectorul 4 nu îl solicită. În acest sens precizăm că, în conformitate cu art. 30 alin. (6) din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cât și a prevederilor art. 484 alin. (3) din Legea nr. 227/2016 privind Codul fiscal, taxele speciale se încasează numai de la persoanele fizice și juridice care se folosesc/beneficiază de serviciile publice locale pentru care s-au instituit taxele respective. Așa cum este adoptată, taxa specială pentru dezvoltare urbană reprezintă o contravaloare pentru un serviciu furnizat de către Primărie locuitorilor din Sectorul 4 și, asemeni situației în care aceștia, de exemplu, solicită schimbarea unui act, copierea unor documente din arhiva primăriei sau obținerea unei autorizații, taxa trebuie aplicată doar atunci când serviciul este solicitat, iar persoana beneficiază de serviciile Primăriei. În realitate însă, Primăria oferă doar promisiunea că va folosi aceste fonduri pentru realizarea unor parcări, fără a oferi un serviciu concret cetățenilor de la care este colectată această taxă.
Dacă în logica Primăriei aceasta consideră că taxa este legală, în mod similar, o invităm să taxeze orice părinte care are mai mult de un copil, pentru că în Sectorul 4 nu sunt grădinițe și școli, iar Primăria trebuie să rezolve această problemă în următorii 10 ani, evident, taxând părinții pentru asta.
2. DISCRIMINATORIE: în Sectorul 4 trăiesc foarte multe persoane care stau în chirie, au autovehiculele înmatriculate în alte sectoare ale Bucureștiului sau în afara acestuia, parcându-le pe domeniul public din Sectorul 4. De asemenea, Sectorul 4 este un spațiu în care foarte multe persoane, cu domiciliul în localitățile sau județele riverane Bucureștiului, vin zilnic la muncă și își parchează mașinile în Sectorul 4.
Având în vedere că H.C.L.S4 nr. 272/2024 taxează doar persoanele fizice și juridice care au în proprietate autovehicule înregistrate în evidențele fiscale a Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale Sector 4 se creează o discriminare a acestora în raport cu ceilalți cetățeni care locuiesc în Sectorul 4, dar au auto în alte circumscripții sau cu cei care vin zilnic sau ocazional și parchează mașina în Sectorul 4.
În egală măsură, taxa este aplicată abuziv și în situația în care locuitorul din Sectorul 4, din diverse motive, are autovehiculul parcat în altă circumscripție de sector sau în afara Bucureștiului, cu toate că face dovada acestui fapt, în multe situații autovehiculul în cauză fiind o epavă;
3. DISPROPORȚIONATĂ: Această taxă pe nimic depășește orice bun simț sau criteriu de eficiență administrativă, valoarea acesteia fiind mult peste ceea ce locuitorii Sectorului 4 plătesc ca impozit pentru autovehiculele pe care aceștia le au (ex. pentru auto până în 1600 cmc se plătește 132 lei) și nu este stabilită în raport cu efortul administrativ realizat de Primărie pentru furnizarea serviciului și asta pentru serviciul în sine (dezvoltare urbană) nu este nicăieri clarificat în ce constă;
4. ANTISOCIALĂ: In contextul actual de inflație galopantă și de creștere a tuturor taxelor și impozitelor pe care cetățenii Sectorului 4 le au de plătit începând cu 01 ianuarie 2026, taxa specială pentru dezvoltare urbană nu face decât să sărăcească și mai mult veniturile și așa puține ale populației. Trăim momente grele în care fiecare bănuț trebuie atent drămuit și prioritizat, atât de către cetățeni, dar mai ales de către administrația publică locală, astfel încât Primăria trebuie să dea dovadă de luciditate și să înțeleagă că atât prin valoarea ei cât și prin modalitatea de aplicare, o taxă percepută de la locuitorii Sectorului 4, sub pretextul realizării unor locuri de parcare, are un puternic caracter antisocial pentru locuitorii Sectorului 4.
Persoanele din Sectorul 4, mulți dintre ei pensionari (24% conform datelor de pe site-ul oficial al primăriei) trăiesc cu grija zilei de mâine și nu acceptă să mai fie jecmăniți de Primăria Sectorului 4, sub pretextul realizării unor parcări, atât timp cât aceasta alocă sume substanțiale în proiecte derulate în afara Sectorului 4 (a se vede Pasaj Unirii, Metrou Gara de Nord, etc) și are la dispoziție o multitudine de alte oportunități de obținere a veniturilor necesare pentru investiții.
Persoanele din Sectorul 4, mulți dintre ei pensionari (24% conform datelor de pe site-ul oficial al primăriei) trăiesc cu grija zilei de mâine și nu acceptă să mai fie jecmăniți de Primăria Sectorului 4, sub pretextul realizării unor parcări, atât timp cât aceasta alocă sume substanțiale în proiecte derulate în afara Sectorului 4 (a se vede Pasaj Unirii, Metrou Gara de Nord, etc) și are la dispoziție o multitudine de alte oportunități de obținere a veniturilor necesare pentru investiții.
SOLICITĂM: Anularea taxei speciale pentru dezvoltare urbană, Primăria Sector 4 având suficiente fonduri pentru dezvoltarea urbană a sectorului, dacă acestea nu ar fi cheltuite pe proiecte care excedă beneficiul direct al cetățenilor acestui sector și ar administra eficient resursele din patrimoniu.
Solicitarea vine într-un context economic incert și nefavorabil populației și reprezintă o oportunitate pentru autoritățile locale de a intra în legalitate.
Solicitarea vine într-un context economic incert și nefavorabil populației și reprezintă o oportunitate pentru autoritățile locale de a intra în legalitate.