Skip to main content

Către: Primăria Sectorului 1, Primăria Municipiului București

Regenerare urbană - zona teatrului Masca - Bucureștii Noi

Prin această petiție, noi, cele trei organizații civice și cetățenii susținători, ne adresăm dumneavoastră cu privire la situația alarmantă a zonei centrale din cartierul Bucureștii Noi, compusă din:
  • Fostul Teatru Masca
  • Complexul Minerva
  • Terenurile aferente (Piața Cristofor Columb și terenul din spatele teatrului)

Aceasta este o zonă care se află într-o stare de profund abandon și degradare după ani de promisiuni nerespectate și evenimente precum incendiul recent de la teatru. 

Ne dorim o regenerare urbană completă a întregii zone, care să includă:
  • Reabilitarea și transformarea fostului Teatru Masca într-un spațiu cultural multifuncțional, dedicat artei.
  • Renovarea și modernizarea Complexului Minerva într-un centru educațional și civic, accesibil tuturor vârstelor și veniturilor, inclusiv persoanelor cu dizabilități, gândit ca un loc de învățare, conectare și implicare pentru întreaga comunitate.
  • Regenerarea Pieței Cristofor Columb și unificarea terenurilor din jur, inclusiv spațiul din spatele teatrului, într-o piațetă publică unitară și strict pietonală, prin eliminarea gardurilor, a străzilor adiacente și a mașinilor parcate ilegal, creând un spațiu funcțional și atractiv dedicat oamenilor. 

Viziunea noastră este ca această zonă centrală, în prezent părăsită, să fie transformată complet și să devină un nou Centru Civic pentru cartierul Bucureștii Noi, o nouă zonă civică, culturală și educațională esențială pentru Sectorul 1 și pentru comunitatea sa, promovând principii precum cultura, educația, incluziunea și respectul pentru natură.

Prezentarea proiectului (situația actuală, propuneri, imagini):
https://cartierepentruoameni.ro/wp-content/uploads/2025/05/CCBN.pdf

De ce este important?

  • Schimbarea feței cartierului: zona de 15-20.000 mp este abandonată, afectând imaginea cartierului. Revitalizarea ar transforma acest spațiu într-un punct de atracție.
  • Funcțiuni urbanistice esențiale: blocurile noi construite la limita legii între case sunt locuite de oameni care au nevoie de spații culturale, educaționale și de recreere. 
  • Prioritizarea culturii și naturii: trebuie să punem cultura, educația și natura înaintea intereselor imobiliare, comerciale și a traficului. Proiectul promovează o viziune urbană sustenabilă.
  • Spații civice și de relaxare: cartierul este sufocat de construcții; locuitorii au nevoie de spații de relaxare și socializare, pe care proiectul le va crea.
  • Beneficii pentru întreaga zonă: zona revitalizată va deservi mai multe cartiere (Pajura, Dămăroaia, Chitila, Străulești), având un impact zonal major.

Cum va fi inmânată

Primaria sectorului 1

Bucureşti Sectorul 1, București, România

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Linkuri

Actualizări

2025-05-06 19:18:39 +0300

S-a ajuns la 100 semnături

2025-05-06 17:25:46 +0300

S-a ajuns la 50 semnături

2025-05-06 16:47:54 +0300

S-a ajuns la 25 semnături

2025-05-06 16:22:48 +0300

S-a ajuns la 10 semnături